Nulta emisija ugljika zgrada u Evropskoj uniji ključni je element strategije EU u borbi protiv klimatskih promjena i postizanja ciljeva sadržanih u Evropskom zelenom dogovoru.
Usvojena izmjena Direktive o energetskoj učinkovitosti zgrada
Ovo je značajan korak ka održivoj gradnji, s ciljem značajnog smanjenja emisije stakleničkih plinova i potrošnje energije u sektoru zgrada unutar Evropske unije.
Zgrade s nultom emisijom u EU – šta nas čeka?
Nova pravila i regulative u održivoj gradnji
Evropska unija uvodi niz regulativa koje imaju za cilj smanjenje emisija iz zgrada. Jedan od glavnih dokumenata u ovom području je Direktiva o energetskoj učinkovitosti zgrada (EPBD), koja se redovno ažurira.
Zahtjev za zgrade s nultom emisijom
Sve nove zgrade morat će imati nultu emisiju ugljika od 2030. godine, dok će javne zgrade morati ispuniti ovaj uvjet već od 2027. godine. To znači da će morati biti projektovane i izgrađene tako da ne emitiraju stakleničke plinove.
Renoviranje postojećih zgrada
Direktiva zahtijeva od država članica da smanje potrošnju primarne energije u stambenim zgradama za najmanje 16% do 2030. godine, te između 20-22% do 2035. godine. U praksi to znači da će vlasnici kuća i stanova morati ulagati u moderne, energetski efikasne prozore i vrata. Ovi proizvodi igraju ključnu ulogu u toplinskoj izolaciji zgrada, što rezultira manjim potrebama za grijanjem i hlađenjem, te samim tim nižim računima za energiju.
Evropska unija planira povećati stopu renoviranja zgrada kako bi do 2050. godine sve zgrade imale nultu emisiju ugljika. Kao dio ovog plana, uvest će finansijske programe i tehničku podršku za vlasnike zgrada.
Obnova nestambenih zgrada
Do 2030. godine, 16% nestambenih zgrada s najlošijom energetskom učinkovitošću mora biti obnovljeno, a taj postotak će porasti na 26% do 2033. godine.
Obnovljivi izvori energije
Povećanje udjela obnovljivih izvora energije u sistemima grijanja i hlađenja zgrada bit će ključno. Promovirat će se i finansijski podržati instalacija solarnih panela, toplotnih pumpi i drugih tehnologija iz oblasti obnovljivih izvora energije.
Inteligentno upravljanje energijom
Razvoj inteligentnih sistema za upravljanje energijom u zgradama bit će podržan. To se odnosi na tehnologije koje omogućavaju praćenje potrošnje energije, optimizaciju korištenja energije i integraciju energetskih mreža.
Finansijski programi podrške za zgrade s nultom emisijom ugljika
EU planira opsežne programe finansijske podrške za inicijative vezane za zgrade s nultom emisijom ugljika. To će uključivati grantove i povoljne kredite, namijenjene različitim grupama, od pojedinačnih vlasnika do investitora i javnih institucija.
Edukacija i podizanje svijesti
Podizanje svijesti o prednostima zgrada s nultom emisijom ugljika i edukacija vlasnika i menadžera nekretnina o modernim tehnologijama i upravljanju energijom bit će važan dio strategije.
Smanjenje energetske siromaštvine
Uvođenje mjera za sprječavanje energetske siromaštvine, kao što su podrška za renoviranje i adaptaciju zgrada za domaćinstva s niskim primanjima, bit će važan aspekt politike EU.
Nove tehnologije i inovacije
Promocija istraživanja i inovacija u građevinskim materijalima, tehnologijama gradnje i upravljanju energijom bit će podržana različitim EU programima.
ULOGA PROZORA I VRATA U EMISIJSKIM PERFORMANSAMA ZGRADA
Prozori i vrata igraju ključnu ulogu u energetskoj učinkovitosti zgrada. Kao elementi koji mogu značajno doprinijeti toplinskoj izolaciji, imaju direktan uticaj na potrebe za grijanjem i hlađenjem unutrašnjih prostora. Evo nekoliko načina na koje moderni prozori i vrata mogu pomoći u smanjenju emisije ugljika u zgradama:
Toplinska izolacija:
Moderni prozori i vrata dizajnirani su kako bi smanjili gubitak topline. Korištenjem naprednih izolacionih materijala poput dvostrukog ili trostrukog stakla i okvira s niskom toplotnom provodljivošću, može se značajno smanjiti gubitak topline zimi i prekomjerno zagrijavanje ljeti. Što je niža Uw vrijednost, to je bolja toplinska izolacija prozora.
Zaptivanje: Kvalitetna zaptivka na prozorima i vratima sprječava ulazak hladnog zraka u zgradu i izlazak toplog zraka van. Ovo je ključni element u održavanju optimalne temperature unutar zgrade bez prekomjerne potrošnje energije.
Staklo sa niskom emisijom (Low-E staklo): Moderni prozori često su opremljeni staklom s niskom emisivnošću, koje reflektira toplinu nazad u prostoriju dok propušta prirodnu svjetlost. Ovo omogućava bolju kontrolu temperature i smanjuje potrebu za sistemima grijanja i hlađenja.
Dizajn okvira: Okviri prozora i vrata napravljeni od materijala kao što su PVC, aluminij s termičkim prekidom ili drvo, nude različite nivoe toplinske izolacije. Pravilan odabir materijala i dizajna okvira može značajno uticati na energetsku efikasnost zgrade.
Uz moderne tehnologije i materijale, prozori i vrata mogu značajno poboljšati energetsku efikasnost, doprinoseći postizanju klimatskih ciljeva Evropske unije.